Maraton Czytania „Lalki” – 6 grudnia 2024r.
W ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół I LO im. B. Prusa w Siedlcach projektu „Bolesław Prus – pisarz dla wielu pokoleń?” w naszej szkole odbył się 6 grudnia całodzienny maraton czytania „Lalki”. Zadanie realizowane było przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Spotykaliśmy się, aby wspólnie czytać „Lalkę” – sztandarową powieść patrona naszej szkoły – Bolesława Prusa. Główne cele projektu to popularyzacja postaci i twórczości Bolesława Prusa oraz popularyzacja czytania książek , które jak trafnie twierdzi nasza noblistka Wisława Szymborska, „…jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Na zaproszenie do udziału w imprezie odpowiedzieli nie tylko nauczyciele i uczniowie „Prusa”, ale też wielu gości. O losach Izabeli, Wokulskiego i Rzeckiego czytali nam m.in. pan Dariusz Stopa, wiceprezydent Siedlec, pani Ewelina Raczyńska, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Siedlcach, pani Małgorzata Połeć, doradca metodyczny w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Wśród czytających byli także panowie Stanisław Faliński i Krzysztof Prokop, profesorowie Uniwersytetu w Siedlcach, którzy na maraton przyszli ze studentami. Gościliśmy też uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Siedlcach wraz z panią Dorotą Osiak, nauczycielką języka polskiego oraz uczniów VI LO i Technikum nr 2 w ZSP nr 2 w Siedlcach. Nie zabrakło oczywiście pani dyrektor naszej szkoły i zarządu oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół „Prusa”. Każdy uczestnik maratonu otrzymał dyplom i upominek, zapewniliśmy też poczęstunek dla wzmocnienia sił fizycznych.
Powieść „Lalka” publikowana była najpierw w odcinkach w latach 1887-1889 w „Kurierze Codziennym”, a wydana została w roku 1890. Od ponad 100 lat jest uznawana za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej literatury.
"Lalka" to powieść bogata w treść, postacie i tematy. To nie tylko ważne źródło wiedzy o polskiej kulturze i historii, ale także wciągająca opowieść o ludziach i ich dylematach, które nadal są istotne dla współczesnych czytelników. Mimo upływu czasu „Lalka” inspiruje też artystów innych dziedzin kultury:
- w roku 1968 Jerzy Hass nakręcił film na podstawie powieści, w którym niezapomniane kreacje aktorskie stworzyli Beata Tyszkiewicz, Mariusz Dmochowski i Tadeusz Fijewski ;
- w 1977 roku powstał serial w reżyserii Ryszarda Bera, w którym w trzy główne postacie wcielili się Małgorzata Braunek, Jerzy Kamas i Bronisław Pawlik. Serial ten zrekonstruowano cyfrowo w roku 2021;
- w roku 2010 na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni wystawiono musical „Lalka” (Wojciech Kościelniak);
- i wreszcie w roku 2020 powstał audiobook – słuchowisko z udziałem Julii Wieniawy, Adama Woronowicza i Wiktora Żebrowskiego;
- powieść była też inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego, który stworzył balladę zatytułowaną „Lalka, czyli polski pozytywizm”.