Wycieczka  Śladami Bolesława Prusa i bohaterów „Lalki”.

 b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_azakrzewska_wycieczka-zdjcie1.jpg

W ramach organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół I LO im. B. Prusa w Siedlcach projektu „Bolesław Prus – pisarz dla wielu pokoleń?” w dniu 11 grudnia odbyła się wycieczka do Warszawy pn. „Śladami Bolesława Prusa i bohaterów „Lalki”. Zadanie realizowane było przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt miał na celu popularyzację postaci i twórczości patrona szkoły - Bolesława Prusa oraz wzmacnianie więzi międzypokoleniowych i koleżeńskich.

Wędrówkę śladami Prusa rozpoczęliśmy od odwiedzenia grobu pisarza na cmentarzu na Powązkach. 

 b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_azakrzewska_wycieczka_zdjcie2.jpg

Potem udaliśmy się na świątecznie udekorowane Stare Miasto, gdzie wspólnie z przewodnikiem zobaczyliśmy miejsca związane z pisarzem i akcją powieści „Lalka”. 

Akcja powieści koncentruje się przede wszystkim na Krakowskim Przedmieściu.  

Na Podwalu mieścił się sklep starego Mincla, opiekuna i mistrza kupieckiego fachu dla Ignacego Rzeckiego. Idąc Podwalem doszliśmy do ulicy Senatorskiej, gdzie do dziś znajduje się dawny ratusz, znany jako Pałac Jabłonowskich. Był on miejscem wielu uroczystości i bali, na których w styczniu 1879 bawił się Stanisław Wokulski. Z ulicy Senatorskiej udaliśmy się pod Pałac Paca. W miejscu tym odbywała się licytacja kamienicy Łęckich na ulicy Kruczej. A w pobliskim kościele Kapucynów modlili się baronowa Krzeszowska i Tomasz Łęcki, ojciec Izabeli: ta pierwsza o jak najniższą cenę kupna, a Łęcki o jak najwyższą cenę sprzedaży.

Kolejnym punktem naszej trasy był Teatr Wielki: to tu zaczęła się znajomość Wokulskiego i Izabeli Łęckiej. Na wyjście do teatru Wokulskiego namówił  Rzecki, który na łamach powieści tak opisuje wydarzenie mające wpływ na dalsze losy bohaterów: „ Poszedł do teatru i… na drugi dzień nie mogłem go poznać: w starcu ocknął się mój Stach Wokulski. Wyprostował się, oko nabrało blasku, głos siły… Od tej pory chodził na wszelkie przedstawienia, koncerty i odczyty”.

Po powrocie z wojny bułgarskiej Wokulski zamieszkał w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 4, a po drugiej stronie ulicy pod numerem 7 mieścił się sklep Wokulskiego. 

  images-3.jpg

 

A przy Krakowskim Przedmieściu 25 mieściła się redakcja „Kuriera Codziennego“, w którym w latach 1887-1889 w odcinkach publikowano „Lalkę”.

Zatrzymaliśmy się też przy bramie Uniwersytetu Warszawskiego, wówczas Szkoły Głównej, w której kształcił się zarówno Bolesław Prus, jak i Stanisław Wokulski, protagonista „Lalki”. 

Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem Bolesława Prusa autorstwa Anny Kamieńskiej-Łapińskiej. 

 b_800_600_0_00_images_AKTUALNOSCI_azakrzewska_wycieczka_zdjcie4.jpg