13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów i policjantów - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRR.
Decyzja Biura Politycznego KC(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito strzałem w tył głowy w katyńskim lesie. Przez następne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska - w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa - w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku. Katyń jest miejscem straszliwej zbrodni oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.
Od 2003 r. w każdą rocznicę Zbrodni Katyńskiej IPN podejmuje szereg działań upamiętniających tych, którzy byli do końca wierni Polsce. Symbolem kampanii społeczno-edukacyjnej "Pamiętam. Katyń 1940" jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. Te guziki katyńskie sa również w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.
W Siedlcach w dniu 12 kwietnia odbyły się miejskie uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczęto je Mszą świętą w kościele św. Stanisława BiM pod przewodnictwem ordynariusza diecezji siedleckiej bp. Kazimierza Gurdy, a następnie poczty sztandarowe wraz z przedstawicielami władz miasta, przybyłymi gośćmi i mieszkańcami Siedlec przeszły pod tablicę Ofiar Zbrodni Katyńskiej umieszczoną na zewnętrznej części ściany bocznej kościoła. W drugiej części uroczystości odczytano Apel Pamięci, w którym przypomniano nazwiska pomordowanych polskich oficerów z Siedlec i okolic, a następnie delegacje władz miejskich, wojska, policji, stowarzyszeń, szkół złożyły wieńce i znicze pod pamiątkową tablicą katyńską.
Niech pamięć o Bohaterach Polski trwa!