b_800_600_0_00_images_2023_24_koncertpokolen2023.jpg

Stowarzyszenia Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach zorganizowało 17 listopada 2023 r.  Koncert Pokoleń z okazji  jubileuszu 100-lecia naszej szkoły.

Każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Nasza szkoła nigdy nie była tylko instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników. Nasi uczniowie nie zadają sobie pytania „czy?”, ale „jak?” dążyć do doskonałości. W naszej szkole zawsze uczyły i uczą  się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące, otwarte, wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka,  ludzie, którzy pozostawiają po sobie niezatarty ślad swego istnienia. Bolesław Prus powiedział, że „Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia”. To chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji i przemyśleń. Takim wyjątkowym momentem był koncert pokoleń, w którym wystąpili absolwenci oraz uczniowie naszej szkoły. Partnerem tego wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się Martyna Sabak, absolwentka klasy biologicznej z 2011 roku. Martyna ukończyła farmację na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jej marzeniem była jednak zawsze muzyka i spełniła swoje marzenia podejmując studia na Akademii Muzycznej. Jest teraz magistrem farmacji i magistrem sztuki w zakresie wokalistyki jazzowej. Ma swój zespół popowo-rockowy z autorską muzyką B6. Martyna ma duże doświadczenie teatralne, na co dzień gra w spektaklach teatralnych w całej Polsce. Jej najnowszy projekt to solowa płyta o stylistyce jazzowo-soulowej. Martyna zaprezentowała nam utwory z tej płyty: Cicha wojna, Byłam jestem będę, Bzdety oraz Trees.

Akompaniował jej   Kacper Jastrzębski, absolwent z 2021 roku. Kacper ukończył Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach , był stypendystą Prezydenta Miasta Siedlce w 2022 r. a obecnie studiuje kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Kacper zaprezentował także skomponowany przez siebie utwór „Bagatela”.

Następnie na scenie pojawił się niezwykły kwartet - Mitelscy: Maria, Lidia, Zofia i Piotr.

Od zawsze razem i od zawsze z muzyką. Wspólne granie i śpiewanie weszło już w rytm spotkań rodzinnych. Muzyka jest ich językiem.

Maria - pierwsza Prusaczka, pociągnęła rodzeństwo za sobą. Szkołę ukończyła w 2018 roku. Studentka V roku SGH w Warszawie. Bankowiec i chórzystka.

Lidia - tegoroczna maturzystka w klasie o profilu matematyczno-geograficznym. Interesuje się sztuką, grafiką i malarstwem.

Zofia - uczennica II klasy biologicznej. Absolwentka szkoły muzycznej w klasie fortepianu. Od maleńkości zafascynowana muzyką i medycyną.

Piotr - absolwent Prusa z 2019 roku, w tym roku kończy studia magisterskie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w Akademii muzycznej w Gdańsku, gdzie uzyskał również tytuł licencjata na skrzypcach. Muzyką jest jego pasją i zawodem.

Występowali wielokrotnie w różnych zestawieniach przed społecznością Prusa, lecz ten koncert był naprawdę szczególny. Po raz pierwszy bowiem udało im się wystąpić w czwórkę.

Zaśpiewali i zagrali dwa utwory: „Nic więcej” z repertuaru Kwiatu Jabłoni oraz „Dni których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty.

Kolejnym artystą, który wystąpił na tej scenie był Dawid Szwejkowski, absolwent z 2020 r. roku. Po ukończeniu liceum Dawid rozpoczął studia na kierunku filologia polska oraz trening aktorski w Studium Wokalno-Aktorskim przy Warszawskiej Szkole Filmowej, gdzie uzyskał dyplom aktora scen muzycznych. Obecnie studiuje aktorstwo i wokalistykę w Akademii Teatralnej w Warszawie. Ostatnio Dawida można było oglądać w musicalu „Fair Play” w teatrze WAM. Dawid zaśpiewał 3 utwory:

 „Liryka” Grzegorza Turnaua, „ O niebo lepiej” z repertuaru Mietka Szcześniaka   i  „ My way” Franka Sinatry.

Kolejne wykonawczynie to uczennice naszej szkoły, siostry Urszula i Emilia Ostrowskie. Ula jest uczennicą klasy 4D, natomiast Emilia uczęszcza do klasy 2C. Wykonały one 2 utwory:  Sonatę G-dur na fortepian i skrzypce numer osiemnasty KV trzysta jeden, część pierwsza Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Pieśń kurpiowską Karola Szymanowskiego w transkrypcji na skrzypce i fortepian Pawła Kochańskiego.

 Na zakończenie pierwszej części koncertu wystąpiła Nela Zawadzka z klasy 2A naszej szkoły i jednocześnie uczennica klasy fortepianu Szkoły Muzycznej II stopnia w Siedlcach , finalistka „The voice kids” oraz prowadząca programy Teleranek i Ugotuj nam bajkę. Nela wykonała dwa utwory: Co mi Panie dasz! i Dni, których jeszcze nie znamy.

Po zakończonych występach można było obejrzeć w foyer wystawę zdjęć przygotowaną na jubileusz szkoły, zrobić pamiątkowe zdjęcie i skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Koncert prowadzili Dominika Sawicka oraz Bartosz Jakubik. Nad całością organizacji wydarzenia czuwały panie Danuta Koper, Dorota Krasuska, Ewa Muszyńska i Jolanta Tchórzewska.

Druga część koncertu, którego odbiorcami byli przede wszystkim absolwenci I LO – uczestnicy zjazdu, odbyła się wieczorem na scenie teatralnej CKiS. W programie znalazły się występy chóru, koncerty fortepianowe absolwentów szkoły z towarzyszeniem orkiestry oraz spektakl teatralny Pani Pylińska i sekret Chopina z udziałem Joanny Żółkowskiej, absolwentki naszej szkoły.