b_800_600_0_00_images_michal.kluczek_20231118_140337.jpg

Dzień 18 listopada 2023 roku w historii Siedlec, a w szczególności w kartach I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa jako 100-lecie istnienia tej wyjątkowej szkoły. W tym dniu odbył się uroczysty Zjazd Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. B. Prusa. W uroczystości Zjazdu wpisane było wydarzenie koszykarskie – MECZ GWIAZD KOSZYKÓWKI PRUSA. Spotkanie to odbyło się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji. Był to mecz w którym zmierzyli się mistrzowie z lat 90. XX wieku z mistrzami z lat 2016-2019. Większość zaproszonych koszykarzy miała doświadczenie zawodnicze w klubach I, II i III ligowych. Najstarsi absolwenci byli z 1999 roku, a najmłodsi z 2019, czyli różnica wieku między graczami wyniosła 20 lat. Po rozgrzewce zawodnicy wbiegli na prezentację z dziewczynkami i chłopcami, adeptami koszykówki z UKS BASKET Siedlce, pod opieką trenerów Mateusza Bala i Krzysztofa Kani. Dzieci miały w rękach baloniki z logo na 100-lecie Prusa. Prezentację w sposób profesjonalny prowadził spiker sportowy Jarek Soliński, absolwent Prusa, z jedynej w historii tej szkoły klasy sportowej – 4S, której miałem przyjemność być wychowawcą. 

Następnie głos zabrał Piotr Szyszkowski, organizator tej idei spotkania pokoleń koszykarzy Prusa, nauczyciel wychowania fizycznego i trener koszykówki tego liceum. Powitał on w imieniu Dyrekcji I LO w Siedlcach oraz własnym przybyłych gości: Krzysztofa Mulawę - posła RP, Henryka Niedziółkę – Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce, Macieja Nowaka – Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Siedlce, Dariusza Kąkola – dyrektora SP nr 9 w Siedlcach, zasłużonych trenerów koszykówki dla miasta Siedlce – Wiesława Głuszczaka, Macieja Miatkowskiego, Katarzynę Skolimowską – słynną ultramaratonkę, a także absolwentów i wychowanków Marcina i Rafała Mroczków, którzy przybyli wraz z dziećmi. W sposób szczególny Piotr Szyszkowski przywitał Absolwentów i Przyjaciół Prusa, Profesorów oraz Uczniów, a także sympatyków koszykówki. A najgoręcej zostali przywitani bohaterowie dzisiejszego sobotniego popołudnia, czyli koszykarze z lat 90. oraz z lat 2016-2019. Organizator powiedział, że „po raz pierwszy w życiu jest pewny tego, że zwycięży Prus oraz piękno koszykówki w duchu fair play”. Życzył wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia koszykarskiego wielu niezapomnianych, radosnych chwil, i żeby tę radość zanieśli do swoich rodzin oraz bliskich, a  te piękne wspomnienia niech będą inspiracją do codziennego wzrastania w Państwa potencjalnościach w różnych aspektach naszego życia.

Zawodnicy wykonali pamiątkowe zdjęcia, a spiker przedstawił sędziów Polskiego Związku Koszykówki, którzy zostali zaproszeni do poprowadzenia tego wyjątkowego spotkania: Jolantę Mikulską – sędziego głównego, która sędziuje spotkania Orlen Basket Ligi Kobiet (ekstraklasy kobiet) i jest absolwentką Prusa 2001’, Roberta Giemzo i Leszka Fiuka – sędziów pomocniczych, bardzo doświadczonych sędziów tej dyscypliny. Sędziami przy stoliku byli: Justyna Orzełowska – sekretarz, Mateusz Wołosz – mierzący czas gry i Szymon Kozioł – mierzący czas 24 sek. Zmotywowani koszykarze obydwu zespołów pod wodzą swoich kapitanów: Przemysława Wójcickiego (Drużyna JORDANA) i Bartosza Puszkarskiego (Drużyna KOBE’GO) rozpoczęli zmagania na parkiecie przy rytmicznym dopingu licznie przybyłej około 500 osobowej rzeszy kibiców, wśród której byli dyrektorzy szkół, trenerzy, nauczyciele wychowania fizycznego, absolwenci, w tym siedemnastoosobowa grupa z klasy 4S, sympatycy koszykówki.

Od momentu, gdy Jola weszła do  koła sędziowskiego i podrzuciła piłkę rozpoczynając mecz, zawodnicy z lat 90. przejawiali skuteczną inicjatywę uzyskując prowadzenie 6:0, a po pierwszej kwarcie wygrywali 23:14. W drugiej odsłonie meczu koszykarze z lat 2016-2019 wykazali się lepszą skutecznością, i wygrali tę kwartę 18:14, także po pierwszej połowie meczu prym wiedli mistrzowie z lat 90., i wygrali ją nieznacznie 37:32.

W trakcie przerwy w połowie meczu spiker meczu Jarek Soliński sprawnie poprowadził konkurs rzutów do kosza, w którym stratowały pary: dziecko i rodzic. Na początku zgłosiły się cztery pary zgodnie z zapowiedzią, ale w miarę rozwoju emocji towarzyszących tej rywalizacji rodzinnej zgłaszały się kolejne pary, i w konsekwencji wystartowało aż osiem par. Dziecko wykonywało trzy rzuty z odległości ok.1 m od kosza, natomiast dorośli oddawali rzuty z linii rzutów wolnych. W finale spotkali się absolwenci naszej szkoły: mój wychowanek z kl. 4S Tomasz Baliński wraz z córką Blanką oraz Piotr Dmowski z synem Antonim. Po emocjonującej rywalizacji wygrała para Piotr i Antoni Dmowscy. Nadmienię, że Piotr jest byłym zawodnikiem II-ligowego zespołu SKK Siedlce, nauczycielem wf i  fizjoterapeutą oraz instruktorem koszykówki. Zwycięzcy otrzymali piłkę do koszykówki z autografem Marcina Gortata, a wszystkie dzieci uczestniczące w tej zabawie otrzymały od Fundacji Marcina Gortata MG13 MIERZ WYSOKO różne upominki koszykarskie.

Trzecia kwarta była niezwykle wyrównana, podczas której młodsi koszykarze KOBE’GO wyszli najpierw na jednopunktowe, a później na dwupunktowe prowadzenie, lecz ostatecznie wynik po zakończeniu tej partii to 49:47 dla drużyny JORDANA. Czwarta kwarta rozpoczęła się od celnego rzutu mojego syna Pawła, a więc na tablicy widniał remis 49:49. I od tego momentu trwała niezachwiana passa drużyny z lat 90., która skutecznie oddaliła zakusy na zwycięstwo „juniorów młodszych” doprowadzając do przewagi 58:49. Jednak drużyna KOBE’GO ma w sobie ducha woli walki do ostatniego gwizdka sędziego, podrywa się i oddaje ostatnie dwa celne rzuty. Wynik końcowy 59: 53 dla drużyny Gwiazd z  lat 90. przy godnej postawie młodszego pokolenia i chóralnym owacjom kibiców na stojąco. Radość jednych i pewna nostalgia wśród drugich, ale tak jak zapowiedział Piotr Szyszkowski „w dzisiejszym meczu zwycięzcami są wszyscy koszykarze Prusa, i piękno ich gry”. Pan Henryk Niedziółka jako Przewodniczący Rady Miasta Siedlce w asyście zastępcy Macieja Nowaka zainicjowali ceremonię zakończenia tego szczególnego wydarzenia sportowego, uroczyście na tę okazję wypowiedział laudację i wręczył Piotrowi Szyszkowskiemu pamiątkowy grawerton związany z dzisiejszym świętem koszykówki. Maciej Nowak, były reprezentant Polski w piłce siatkowej ukończył wraz z Piotrem Szyszkowskim AWF w Gorzowie Wielkopolskim, razem przemierzali drogę blisko 700 km na swoją Alma Mater. Pierwszy pochodzi z Warszawy, a drugi z Terespola, a los ich spotkał w Siedlcach. I w tym mieście z wielkim poczuciem obowiązku i oddania udzielają się w sporcie, głównie piłce siatkowej i koszykówce. Goście honorowi Henryk Niedziółka i Maciej Nowak w towarzystwie pięknych dziewcząt z Prusa: Dominiki Sawickiej (wielokrotnej mistrzyni Polski w tenisie w kategoriach młodzieżowych) oraz Oliwii Wróblewskiej, udekorowali pięknymi, okolicznościowymi medalami koszykarzy obydwu zespołów, a Piotr Szyszkowski obdarował pamiątkowymi medalami trójkę sędziów za ich profesjonalizm i stworzoną podniosłą atmosferę święta koszykarskiego. Wszyscy koszykarze zgromadzili się na środku sali i wspólnie pod wodzą trenera Piotra Szyszkowskiego wykonali pożegnalny gromki okrzyk: „kto będzie mistrzem – Prus!”. Ostatnim  momentem tego święta Prusa i koszykówki był podrzut przez zawodników ich trenera, który tonął w objęciach muskularnych ramion swoich ulubieńców. Rodziny, przyjaciele i bliscy koszykarzy oraz trenera składali na parkiecie niekończące się gratulacje za stworzony piękny sportowy spektakl, który rozbudził wielkie emocje i pozostanie na trwale w pamięci wszystkich jego uczestników. Goście, koszykarze, trenerzy, sędziowie, rodziny, przyjaciele i kibice stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia, które symbolicznie zwieńczyło ten wielki dzień w historii I LO im. B. Prusa w Siedlcach oraz społeczności naszego miasta.

Szeroka fotorelacja na Facebooku I LO im. Bolesława Prusa