List od Ojca Leona,  benedyktyna, mnicha tynieckiego, senatora i zasłużonego Prusaka, honorowego obywatela Miasta Siedlce.

Kraków-Tyniec dnia 19 listopada 2023

 

Szanowna Pani Dyrektor 

i cała Społeczność (Gimnazjum) i Liceum Bolesława Prusa w Siedlcach

Ze względu na słabnące siły i mój wiek,94, nie mogę brać udziału w XII Zjeździe, połączonym z obchodem 100-lecia istnienia naszej Szkoły.  Będę się łączył duchem  z Uczestnikami Uroczystości, pamiętając  zawsze o tym, co naszej Szkole zawdzięczam. Lata 1944-48, kiedy to byłem uczniem Prusa, były niezwykle trudnymi. W powojennych warunkach,  w zmieniającej się sytuacji polityczno-społecznej Szkoła kształtowała w nas postawy patriotyczne, oparte na wartościach chrześcijańskich, dbając jednocześnie,  by wiedza była przekazywana na możliwie najwyższym poziomie. Za to wszystko składam swoim, nie żyjącym już Nauczycielom i Wychowawcom na ręce całej aktualnej Społeczności Szkoły serdeczne podziękowanie. Wykształcenie i wychowanie, jakie otrzymałem w Prusie, stały się fundamentem dla późniejszej mojej działalności duchownego  i obywatela.

 Gratuluję   wszystkim Zebranym, że doczekali dnia dzisiejszego i swoją obecnością podkreślają wdzięczną więź ze Szkołą.

 Życzę całym sercem wielu sukcesów na miejscu, na którym każdy jest wezwany do budowania  Polski, naszej kochanej Ojczyzny oraz pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym

 Z wyrazami trwałej łączności oraz z modlitwą

 Stefan Knabit , matura 1948

 

b_800_600_0_00_images_Leon-Knabit-1.jpgb_800_600_0_00_images_Leon-Knabit-3.jpg